Sensomotoryka to metoda terapii, której głównym założeniem jest informacja, że wszystko jest w ruchu. Układ nerwowy uczy się przez działanie, a możliwością rozwoju jest doświadczenie.
Odruchy wczesnodziecięce są podstawą prawidłowego rozwoju ruchowego – są to nieświadome czynności i reakcje, które pomagają niemowlakowi w pierwszych tygodniach życia, zapewniają mu ochronę i bezpieczeństwo oraz pomagają trenować ruchy.
Nieprawidłowy rozwój sensomotoryczny dziecka powoduje, że ma ono trudności w opanowaniu podstawowych technik szkolnych. Dlatego terapia sensomotoryczna-
Integracja odruchów wczesnodziecięcych polega na zdiagnozowaniu stopnia zintegrowana, opracowaniu programu i prowadzeniu wg niego zajęć.
Trenując według programu można sprawić, że niezintegrowane odruchy osłabną i już nie będą tak przeszkadzać w codziennej zabawie i aktywności dziecka. Ważne jest, aby trenować regularnie. Taki trening polega na wykonywaniu bardzo prostych ćwiczeń ruchowych z wykorzystaniem maty, kołyski, walca oraz obręczy.